Mola – Møbelstof – Fv. 310 – Lys grå

578,00kr. pr. meter

Mola er et skønt og blødt møbelstof i viskose og bomuld.

Bredde: 138 cm.

↓ Læs mere
5 hverdage
Din pris
1
2
3

Blødt og lækkert møbelstof med smuk struktur. Mola er et slidstærkt materiale, som både føles blødt og ser blødt ud. De smukke dæmpede farver giver tekstilet et roligt og indbydende udtryk og gør stoffet nemt at sætte sammen med andre farver i din indretning. Yderst velegnet til både møbler, hynder og madrasser og puder. Brug blandt andet Mola til dine store sofahynder, din alkove, til spisestuestole, puder, slagbænken eller en daybed.

  • Bredde: 138 cm.
  • Vægt: 1000 g/m.
  • Materiale: 52 viskose, 38% bomuld, 10% hør.
  • Slidstyrke: minimum 35.000 Martindale.
  • Pilling: 3-4.
  • Lysægthed: 4-5.
  • Vedligeholdelse: Rensning.

Mola har en rigtig god slidstyrke på 35.000 Martindale, og holder fint til brug på dine møbler og puder.

Vi anbefaler at du støvsuger hynder og madrasser jævnligt for at holde det frit for almindeligt støv og snavs. Der kan altid pletrenses ved at tørre af med en opvredet klud med varmt vand. Materialet skal sendes til rensning ved behov for yderligere rengøring.

Stoffets farver kan i nogle tilfælde afvige fra det viste, da farver kan optræde forskelligt fra skærm til skærm. Vi anbefaler altid at du bestiller en stofprøve inden køb af mange meter.

Yderligere information

Vægt 1,1 kg