Design din egen Børge Mogensen 2254 – Høj slædestol (Pris afhænger af valg)

2.915,00kr.

9 uger

Hyndesæt (sædehynde, ryghynde og løs nakkepude) til Børge Mogensen høj slædestol 2254.

Vælg betræk blandt mulighederne herunder.

Varen sys ved bestilling.

↓ Læs mere

Vælg betræk

2.915,00kr.

Hyndesæt til Børge Mogensen høj slædestol 2254 med betræk

Sættet består af sædehynde, ryghynde og nakkepude.

Vælg det betræk du ønsker blandt et stort udvalg af møbeltekstiler i højeste kvalitet, perfekt til hynder til de danske møbelklassikere. Se også Hyndesæt til Børge Mogensen høj slædestol 2254 betrukket med Hallingdal hvor du frit kan vælge fra hele farvekortet for det klassiske tekstil Hallingdal 65.

  • Hynder til Børge Mogensen slædestol i danskproduceret skum i højeste kvalitet

Hynderne passer perfekt til slædestolen. Ø-limet hele vejen rundt for det originale, smukt afrundede udtryk. Der sys stropper i sædehynden.

Danskproduceret koldskum i meget høj kvalitet, med høj komfort og meget lang holdbarhed. Sæde i HR50, ryg i MD53, nakke i HR26.

Skummet kan selvfølgelig også købes uden betræk.

  • Dansk håndværk fra egen systue

Betrækkene sys ved bestilling på Skumhusets egen systue Risskov. Skummet er fremstillet i Danmark.

Vedligeholdelse: Forlæng hyndernes levetid, ved at vende sædehynden ind imellem, så belastningen bliver fordelt jævnt. Hold betrækket pænt ved at støvsuge det for at fjerne almindeligt støv og snavs. Betrækket kan lynes af vaskes eller renses, afhængigt af dit tekstilvalg, eller pletrenses med en opvredet klud med varmt vand.

Find alle vores varianter af hynder med eller uden betræk til Børge Mogensens slædestol.

Yderligere information

Vægt 5 kg